Психолог - друг і порадник,чи ...?

У кожному навчальному закладі нашого міста є посада практичного психолога. Багатьом здається, що бути психологом дуже легко, у інших виникає питання: для чого вони взагалі потрібні в школах. Одні думають, що якщо звернутися до психолога, то це значить визнати себе чи свою дитину психічно нездоровою. Інші, навпаки, з задоволенням ідуть до психолога з надією, що той «зробить що-небудь» і швидко справиться з проблемою. А як же насправді? Психолог, психіатр – спільний корінь «психо» об’єднує ці слова і викликає занепокоєння в душах багатьох людей. Отже,

Психіатр– це спеціаліст, що займається безпосередньо психічними захворюваннями, лікар, який працює з патологіями. Він може ставити діагноз і назначати медикаментозне лікування. Психолог такого права не має.

Психолог– це не лікар. Він володіє такими основними методами як консультування та тренінги (саме на них як дорослі, так і діти оволодівають основними навичками, вчаться розуміти причину проблеми та складних ситуацій і виходити з них).

Специфіка роботи практичного психолога полягає в тому, що вимірюється не кількісними показниками (скільки дітей обстежено, зі скількома проведена індивідуальна робота тощо), а якісними – тобто ті перетворення, які відбуваються в людині під впливом діяльності психолога.

Діяльність психолога досить різноманітна, адже він має справу не тільки з дітьми різного віку, а і з їх батьками, що мають різний статус, освіту тощо та педагогічними працівниками. Причому кожна людина з якою працює психолог індивідуальна, унікальна, володіє тільки їй властивими рисами і якостями особистості.

Перша зустріч дитини і її батьків з психологом відбувається з перших днів перебування дитини в школі. Зміна звичайної, домашньої обстановки на шкільні стіни – це досить сильний стрес для дитини. Тому завдання батьків, вчителів та психолога створити всі умови для того, щоб процес адаптації пройшов якомога легше для дитини.  З цією метою практичним психологом проводяться консультації для батьків дитини та її вчителів. А будь-яка консультація включає в себе і діагностику. Для вивчення рівня адаптації дитини до школи психологом підбираються різні методи вивчення особистості дитини. Тоді в залежності від результатів надаються рекомендації батькам та вчителям щодо обстежуваної дитини. А з дитиною проводяться різні ігри та вправи, що сприяють швидкому входженню її в дитячий колектив і знижують рівень її тривожності.

Проте на цьому робота психолога з дітьми не зупиняється, адже протягом всього життя людина розвивається і на неї діють певні чинники, які так чи інакше її змінюють. Тому в кожній віковій групі проводяться корекційно -розвивальні заняття. Такі заняття проходять в теплій, дружній атмосфері і мають на меті викликати у дитини позитивні почуття та емоції, розвивати психічні процеси (пам’ять, мислення, увагу, уяву, мовлення тощо), формувати такі риси характеру як любов до ближнього, повагу до старшого, терпимість, вміння пробачати, розвивати навички ефективного спілкування як з однолітками так і з дорослими тощо. Основний вид діяльності в цьому віці – гра, тому всі заняття проходять в ігровій формі. Така форма проведення є досить ефективна і цікава дітям.

Але наше життя не є досконалим і діти також відчувають це на собі. А проявляється це найчастіше у формі агресії, страхів, надмірної тривоги тощо. Тому одним із завдань практичного психолога є попередження виникнення цих негативних явищ, вчасне їх виявлення і проведення колекційної роботи щодо їх усунення.

Проте, проблеми, що виникають у дитини досить часто є наслідком внутрішніх проблем її батьків. Адже внутрішній стан мами, її невпевненість у собі, тривогу, страх дитина відчуває досить гостро. І як результат порушується гармонія у внутрішньому світі дитини, вона перестає відчувати себе комфортно, з’являються ті негативні прояви, які вже згадувались раніше. Отже, необхідно працювати не тільки з дітьми, а і з їх батьками. Саме тому свою роботу з батьками психолог будує таким чином, щоб допомогти розібратись батькам у власних бажаннях і з’ясувати, що саме турбує, не дає спокою, дати можливість зрозуміти, як з цим справитись. Вчить батьків і дітей розуміти один одного. Але ж звісно, що все це відбувається не за одноразову консультацію, а є тривалим процесом взаємодії психолога, дітей, їх батьків та вчителів.

До речі, педагог, як і кожна людина схильна до стресів і тривог. Тому і з вчителями, також проводяться різні види роботи: і тренінги, і консультації, і семінари, де вони отримують певні знання, вправляються діяти в певних ситуаціях, вчаться володіти своїми емоціями, розслаблятись та ін..

Таким чином, психолог залучає до процесу виховання дитини, становлення її особистості не тільки саму дитину, а і усіх дорослих, що її оточують.

Отже, шановні батьки, заходьте до кабінетів психолога із прагненням знайти в його особі помічника у вихованні дитини.